18 Ocak 2014
Category:
Genel
Comments: 0

Prefabrik

Prefabrik parçaları önceden fabrikalarda yapılan ve daha sonra kullanılacağı yere nakledilen ve burada parçaları monte edilerek ortaya çıkarılan yapılardır. Bu yapılar tek katlı ve çift katlı olarak yapılmaktadır. Duvar, kapı, pencere gibi bölümler fabrikasyon olarak hazırlandığı için yapı malzemeleri ve işçilik olarak fazladan ek bir gidere ihtiyaç duyulmamaktadır. Prefabrik yapı yöntemi ile evler, okullar, sosyal tesisler, şantiyeler, yemekhaneler yapılabilmektedir. Fabrikalarda hazırlanan parçalar prefabrik yapının monte edileceği araziye getirilir ve burada montajı yapılır. Bu yapılar kaliteli malzemelerle üretilmekte ama bunun yanında son derece ekonomik olabilmektedir.

Prefabrik yapılar modüler yapılar olduğu için her türlü ihtiyaca göre üretilebilmektedir. Ayrıca bu yapılar betonarme yapılara göre çok daha kısa sürede yapılabilmektedir. Yine bu yapılar son derece esnek olup depreme ve yer kaymalarına karşı dayanıklıdır. Bu yapılarda odalar, mutfak, balkon, wc ve banyo gibi bölümler isteğe göre yerleştirilebilmektedir. Her türlü arsa büyüklüğüne göre yapılabilen bu yapılarda ses ve ısı yalıtımı diğer yapı türlerine göre daha fazladır. Görüntü ve planlama isteğe göre yapılabilmekte ve estetik olarak çok hoş görüntüde olan yapılardır.

Prefabrik yapılar çevre kirliliği yaratmamakta ve etrafa rahatsızlık vermeden yapılabilmektedir. Çatı ve duvar kaplama malzemeleri farklı kalitelerde ve renklerde olabilmektedir. Bu yapıların ömrü 40 ile 70 yıl arasında değişmekte ve depreme karşı dayanıklı olarak üretilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>